Planujesz wykonanie mebli kuchennych na wymiar, ale zupełnie nie wiesz, jak się do tego zabrać? Koniecznie przeczytaj dalszą część naszego wpisu, w którym dzielimy się najważniejszymi wskazówkami na temat podstawowych zasad projektowania kuchni. Przekonaj się, o czym musisz pamiętać, aby osiągnąć oczekiwane rezultaty i cieszyć się nie tylko estetyczną, ale i funkcjonalną przestrzenią.

10 podstawowych zasad projektowania funkcjonalnej kuchni na wymiar

  1. Planowanie rozpocznij możliwie jak najwcześniej. Kuchnia to jedno z najważniejszych, a jednocześnie najbardziej wymagających pomieszczeń w każdym domu czy mieszkaniu. Projektowanie tego wnętrza warto rozpocząć możliwie jak najwcześniej — w nowych obiektach jeszcze na etapie stanu deweloperskiego, w starszych — przed remontem. To bardzo ważne ze względu na takie kwestie jak odpowiednie umiejscowienie elektryki, wody, gazu, płytek itd. Ewentualne zmiany tych punktów mogą generować wysokie koszty i pochłonąć sporo czasu.
  2. Wymiary są ważne. Zanim jeszcze zaczniesz wybierać fronty mebli i kafelki, zajmuj się precyzyjnymi pomiarami. To podstawa wszystkich działań. Dokładnie zmierz całe pomieszczenie, gdyż dzięki więcej uda ci się ustalić z projektantem lub wykonawcą mebli kuchennych na wymiar.
  3. Zabiegaj o ergonomiczne i funkcjonalne urządzenie kuchni. Chociaż estetyka jest ważna, na początku zajmij się kwestiami użytkowymi. Staraj się wykonać plan według schematu technologiczno-ergonomicznego, a więc: lodówka, blat, zlew, blat, przestrzeń do gotowania, blat. Większość projektantów przyznaje, że to najbardziej naturalny i funkcjonalny układ w kuchni, który umożliwia komfortową pracę.
  4. Dostosuj wymiary mebli kuchennych do swojego wzrostu. Jest to szczególnie ważne w przypadku wysokich użytkowników, dla których standardowa wysokość blatu 85 cm może okazać się zbyt niska, więc lepiej sprawdzi się 95 cm. Pamiętaj też o sprawdzeniu optymalnej wysokości szafek.
  5. Staraj się stworzyć kuchnię idealną dla siebie. Bardzo ważne jest więc, aby możliwie jak najlepiej określić swoje potrzeby. Pomyśl o tym, jakie są twoje przyzwyczajenia i oczekiwania. Nie wszystkie patenty „z katalogów” mogą okazać się dobre dla Ciebie i innych domowników.
  6. Zastanów się nad optymalnym przechowywaniem przedmiotów w kuchni. W tym pomieszczeniu nie tylko się gotuje, ale również przechowuje bardzo wiele różnorodnych rzeczy — od dużych sprzętów kuchennych, poprzez drobne gadżety i przyprawy. Warto już na etapie projektowania zastanowić się, gdzie wszystkie akcesoria zostaną umieszczone, co zechcesz ustawić na blacie, a co powinno zostać ukryte w szafkach.
  7. Chwilowe trendy w aranżacjach wnętrz nie zawsze się sprawdzają. Warto inspirować się trendami, jednak pamiętaj o tym, że bardzo szybko się one zmieniają, a ty ze swoją kuchnią pozostaniesz na wiele kolejnych lat. Staraj się więc na pierwszym planie zawsze stawiać swoje preferencje, oczekiwania i gusta. Dzięki temu stworzysz przestrzeń, która będzie uniwersalna, praktyczna i oryginalna.
  8. Wszelkie rozwiązania aranżacyjne dostosowuj adekwatnie do wielkości pomieszczenia. To bardzo ważne, ponieważ jeśli twoja kuchnia jest niewielka lub wąska, to stosowanie w niej modnej obecnie wyspy nie będzie zbyt rozsądne, a z całą pewnością utrudni życie domownikom. Jeśli masz za mało blatu roboczego, zrezygnuj z piekarnika w wysokiej zabudowie, zwłaszcza jeśli rzadko z niego korzystasz.
  9. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie. Bardzo ważne jest przy tym nie tylko oświetlenie centralne, ale również wszelkie dodatkowe punkty świetlne. Rekomendowane jest przede wszystkim oświetlenie podszafkowe.
  10. Meble kuchenne dostosuj do wymiarów sprzętów AGD. Warto przed zamówieniem mebli dokładnie sprawdzić wymiary wszystkich występujących w kuchni urządzeń, dzięki czemu łatwiej będzie zaplanować każdy centymetr kuchennej zabudowy.