Na rynku dostępnych jest wiele modeli szafek kuchennych. Mogą być wykonane z różnych materiałów, mieć różne rodzaje wykończenia (błyszczące lub matowe). Różnią się też przeznaczeniem, szerokością oraz dodatkowymi funkcjami. Najczęściej jednak klasyfikacji dokonujemy na pod kątem specyfiki montażu. Uwzględniając ten czynnik, możemy wyróżnić trzy podstawowe typu szafek kuchennych: stojące, wiszące i narożne.

Podstawowe rodzaje szafek kuchennych

Szafki stojące to podstawowy element umeblowania każdej kuchni. Służą one przede wszystkim do przechowywania różnorodnych produktów żywnościowych, akcesoriów i sprzętów kuchennych. Wyposażone są w blat, który tworzy przestrzeń roboczą do przygotowywania posiłków i stawiania przedmiotów.

Najczęściej uzupełnieniem szafek stojących są szafki wiszące. Zdarza się jednak, że w pomieszczeniach o nietypowych kształtach (np. na poddaszu), niskich lub wyjątkowo małych wnętrzach zastosowanie znajdują wyłącznie stojące meble. Wówczas szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby były one wystarczająco przestronne.

Wspomniane wyżej szafki wiszące to kolejny popularny typ szafek kuchennych. Mocowane są do ściany, zwykle nad szafkami stojącymi, dzięki czemu można maksymalnie wykorzystać przestrzeń dostępną w kuchni.

Większość dostępnych szafek kuchennych to modele jedno- lub dwudrzwiowe. W przypadku szafek wiszących coraz częściej pojawiają się fronty uchylne, które otwierają się poprzez podniesienie ku górze.

Oprócz tego wyróżniamy też szafki narożne i zakończeniowe. Modele narożne to praktyczne rozwiązanie, gdy dysponujemy kuchnią niewielką lub nieustawną. Pozwalają wykorzystać dostępną przestrzeń, którą trudno byłoby zagospodarować w inny sposób. Szafka zakończeniowa, jak sama nazwa wskazuje, montowana jest na końcu zabudowy meblowej.

Warto przy tym dodać, że istnieją też szafki kuchenne, które przystosowane są do zabudowy sprzętu AGD. W przypadku szafek stojących przykładem mogą być szafki do zabudowy piekarnika czy mikrofalówki.

Jesteś zainteresowany estetycznymi, funkcjonalnymi i trwałymi szafkami kuchennymi? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.