Meble kuchenne muszą być ergonomiczne, funkcjonalne i wygodne, gdyż służą nie tylko do przechowywania naczyń, akcesoriów i produktów spożywczych, ale także do przygotowywania codziennych posiłków. Najlepiej jest, jeśli dolny poziom szafek kończy się mniej więcej na wysokości pasa, a górne meble umieszczone są w taki sposób, by mieć w zasięgu wzroku całą ich zawartość. Jaka jest zatem optymalna wysokość mebli kuchennych?

Wysokość mebli kuchennych jest ważna

Optymalna wysokość mebli kuchennych, zwłaszcza szafek dolnych, to bardzo ważna kwestia, gdyż od tego w dużej mierze zależy komfort wykonywania codziennych czynności. Obecnie wymiary mebli kuchennych zostały ustandaryzowane, więc przy ich zakupie w sklepach meblowych nie będzie większego problemu z określeniem wysokości. Są one również dostosowane do sprzętu AGD występującego w pomieszczeniach kuchennych, a więc przede wszystkim kuchenki czy zmywarki. Producenci przy tworzeniu takich mebli zawsze biorą pod uwagę możliwość urządzenia tzw. kuchni pod zabudowę.

Standardowa wysokość szafek dolnych łącznie wynosi zazwyczaj 82-86 cm. Na takie wymiary składają się szafki (ok. 72 cm), cokół (ok. 10 cm) oraz blat roboczy (ok. 2-3 cm). Przy indywidualnym dostosowaniu mebli pomocne mogą okazać się nóżki.

W przypadku szafek górnych wymiary są zdecydowanie bardziej zróżnicowane. Wiele zależy od ogólnej wysokości pomieszczenia, a także planowanej aranżacji. Szafki zawieszane nad blatem mogą kończyć się nawet kilkadziesiąt centymetrów przed sufitem lub też sięgać po sam sufit. Jak się zatem okazuje, ich wymiary są dość zróżnicowane.

Niestandardowa wysokość mebli kuchennych

Niejednokrotnie zdarza się, że standardowe wysokości mebli kuchennych nie spełniają indywidualnych oczekiwań użytkowników. Może tak być np. w przypadku ludzi bardzo wysokich lub osób niepełnosprawnych, np. poruszających się na wózkach. Doskonałym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest wykonanie mebli kuchennych na wymiar. Dzięki temu można dostosować wszystkie wysokości oraz inne rozwiązania aranżacyjne do konkretnych potrzeb, czyniąc kuchnię pomieszczeniem nie tylko estetycznym, ale i maksymalnie wygodnym podczas codziennej pracy.