Kuchnia to pomieszczenie, w którym istotne znaczenie ma przede wszystkim funkcjonalność, wygoda i ergonomia pracy. Dlatego też wszelkie rozwiązania z zakresu wyposażenia powinny ułatwiać codzienne przygotowywanie posiłków, gotowanie i zmywanie. Podczas projektowania przestrzeni kuchennej warto więc pamiętać o tzw. trójkącie roboczym.

Trójkąt roboczy wpływa na funkcjonalność kuchni

Trójkąt roboczy to przemyślane ustawienie trzech głównych elementów wyposażenia każdej kuchni, a więc lodówki, zlewozmywaka i płyty kuchennej/piekarnika, których rozmieszczenie powinno przypominać kształtem trójkąt. Zgodnie z zasadami sprzęty te należy ustawić względem siebie tak, jakby były wierzchołkami trójkąta. Trzeba przy tym zachować optymalne odległości między nimi, a więc:

  • odległość między lodówką a zlewozmywakiem: 120-210 cm,
  • odległość między zlewozmywakiem a kuchenką: 120-210 cm (w wyjątkowo małych pomieszczeniach 90 cm),
  • odległość między lodówką a kuchenką: 120-270 cm.

Powstałe w ten sposób miejsce można wypełnić pozostałymi elementami zabudowy kuchni. Najczęściej jest to blat roboczy, na którym można dokonywać obróbki produktów spożywczych czy ustawić urządzenia niezbędne do przygotowywania posiłków.

Dlaczego warto zastosować trójkąt roboczy w kuchni?

Postępując zgodnie z regułą trójkąta roboczego, stworzysz w swojej kuchni ergonomiczną przestrzeń, w której codzienna praca będzie przebiegać szybciej, wygodniej i przyjemniej. Dzięki skupieniu najważniejszych sprzętów kuchennych, a więc lodówki, zlewozmywaka i płyty kuchennej, nie będzie konieczności wykonywania niepotrzebnych kroków.

Trójkąt roboczy można zaplanować praktycznie w każdym pomieszczeniu, w tym nawet w niewielkich i ciasnych kuchniach jednorzędowych. W ten sposób warto też umeblować kuchnię dwurzędową, kuchnię z wyspą, a także pomieszczenia, w których zabudowa kuchenna tworzy literę U lub L. W każdym z wariantów należy pamiętać nie tylko o kolejności ustawienia urządzeń, lecz także zachowaniu optymalnej odległości między nimi.